Guanyadors 6ena edició del concurs Ficcions

31 maig 2014 01:00h
El grup “Duet de lletres” format per Xavier Sagrera i Joana Macià de Sabadell guanya el premi literari Ficcions

El segon premi l’han guanyat els integrants del grup Cal·líope, la Mireia Llardén, el Toni Vila i la Mireia Venancio de l’escola Maria Immaculada de Tremp.
 
Més de 200 estudiants d’arreu de Catalunya i el País Valencià van assistir, el dissabte 24 de maig, al lliurament de premis del concurs literari per a joves “Ficcions, l’Aventura de crear històries” que es va celebrar al jardí del Museu de la Vida Rural de l’Espluga de Francolí. Després de dos anys de parèntesi, Ficcions ha tornat a reeditar l’èxit de participació de les darreres edicions amb gairebé 1.800 participants i més de 1.870 històries publicades.
 
 
Entre les 60 històries que van arribar a la final, el jurat format per Hortènsia Galí, Marià Marín, Laura Mesalles i Pau Vidal van atorgar el primer premi a “Coacció i compromís” del grup “Duet de lletres” integrat per la Joana Macià i el Xavier Sagrera de l’Escola Industrial de Sabadell. El jurat va assenyalar els motius pels quals va ser la història guanyadora: “per la precisió en el dibuix dels personatges, per l’ús d’un llenguatge precís i ric (que delata que han llegit molt) i per una sorprenent maduresa narrativa”. Les encarregades de lliurar el primer, un iPad per cadascun dels membres del grup, van ser l’Ester Franquesa, Directora General de Política Lingüística de la Generalitat de Catalunya i Vanesa Alhama, representant de la Fundació Banc Sabadell.
 
 
D’altra banda, el segon premi va ser per la història del grup “Cal·líope” amb “La cripta del temps” per “la seva fantasia a l’hora d’imaginar mons literaris coherents, per l’alegria descriptiva en el retrat d’uns personatges molt identificats amb el seu ambient i per l’habilitat de mantenir un ritme narratiu que no decau” va destacar el jurat. Els tres membres del grup Mireia Llarden, Toni Vila i Mireia Venancio de l’escola Maria Immaculada de Tremp van recollir un smartphone per cadascun.
 
Dels seixanta-un finalistes de Ficcions, onze grups han quedat Finalistes d’Honor i premis territorials. Dels quals, sis han estat de Catalunya, que són guanyadors dels premis territorials de Barcelona, Tarragona, Girona, Catalunya Central i Maresme, tres del País Valencià, guanyadors dels premis territorials de Castelló, València i Alacant i dos de les Illes Balears, guanyadors dels premis territorials de les illes de Mallorca i Menorca.
 
 
Un any més, Ficcions ha demostrat que la literatura en català a la xarxa és ben viva entre la gent més jove, que ha escrit durant dos mesos gairebé dos milers d’històries a la web del concurs.
 
Millor història i Primer Premi:
“Duet de lletres” format per el Xavier Sagrera i la Joana Macià de l’Escola Industrial de Sabadell.
 
Segona millor història i Premi territorial de la demarcació de Lleida:
Cal·líope format per la Mireia Llardén, el Toni Vila i la Mireia Venancio de l’escola Maria Immaculada de Tremp.
 
Premi per votació Popular:
- Marisa format per la Marisa Cid de l’IES Cap Norfeu de Roses.
 
FINALISTES D’HONOR I PREMIS TERRITORIALS (11 grups):
 
CATALUNYA

Millor història de la demarcació de Barcelona i Premi especial Ciutat de Barcelona (compartit):
Valentinabarea format per la Valentina Barea de l’escola Sant Miquel de Barcelona.
CeciPere1436 format per la Cecilia Millan i el Pere Vallribera de l’escola Santa Anna-Eixample de Barcelona.
 
Millor història de la demarcació de la Catalunya Central:
Sipdre-nma format el Lucas Lozano i el Roman Aranyó de l’escola Sagrats Cors de Centelles (Osona).
 
Millor història de la comarca del Maresme:
Naivech format per la Ivette Ortega, la Chantal Ortega i la Naiara Juan de l’IES Miquel Biada de Mataró.
 
Millor història de la demarcació de Girona:
arnauquinta format per l’Arnau Quintana de l’IES Sant Feliu de Guíxols de Sant Feliu de Guíxols. 
 
Millor història de la demarcació de Tarragona:
Pixis format per la Berta Fàregas i la Marta Martínez de l’IES Berenger d’Entença de Vandellòs i l’Hospitalet de L’Infant.
 
PAÍS VALENCIÀ

Millor història de la demarcació d’Alacant:
Dandelions format per l’Irene Medinilla, l’Ana Lucena i la Silvia Márquez de l’IES Misteri d’Elx, d’Elx.
 
Millor història de la demarcació de Castelló:
PabloUlldemolins format per Pablo Ulldemolins de l’IES El Caminas de Castelló de la Plana.
 
Millor història de la demarcació de València:
Moñoman format per l’Ignasi Belarte, l’Antoni Solera i la Elena Micaela González de l’IES Comarcal de Burjassot (València).
 
ILLES BALEARS

Millor història de Mallorca:
Francina-laia format per la Laia Sancho i la Francina Arrom de l’IES Llorenç Garcias i Font de l’Artà.
 
Millor història de Menorca:
Brisardent format per la Clara Olives i la Laura Herraiz de l’IES Josep Maria Quadrado de Ciutadella.
 
Ficcions
 
photo
next